Become a Storyville volunteer

Become a Storyville volunteer

Bring the joy of literature to children. Online registration now available!

More...
THE SELF-TEST PROJECT

THE SELF-TEST PROJECT

Learn the art of self-testing from some of the best casting directors in the world

More...

Equity Ensemble Awards 2014 – Voting now open!

on .

The Equity Ensemble Awards were introduced in 2011 to honour excellent performances by Australian television ensembles.

In the lead up to these awards, all Australian performers are invited to vote for their favourite television casts in the following categories:

•The Equity Award for an Outstanding Performance by an Ensemble in Comedy Series
 Submit your vote here.

•The Equity Award for an Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series
 Submit your vote here.

•The Equity Award for Outstanding Performance by an Ensemble in a Mini-Series or Telemovie
 Submit your vote here.

Voting closes on midnight on Thursday April 24, 2014. Winners will be announced Monday, April 28 and a gala ceremony will be held in May.

To read the rules of the Equity Awards click here.

Foxtel Mark - Living Warm on White RGB with 050612Television BW noabc

ALL NOMINEES (INC. CAST LISTS) FOLLOWS....

Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series

A Place to Call Home – Series 1
Producers: Seven Network
Cast: Marta Dusseldorp, Noni Hazlehurst, Brett Climo, Craig Hall, David Berry, Arianwen Parkes-Lockwood, Abby Earl, Aldo Mignone, FJ Holden.

Doctor Blake Mysteries – Series 1
Producers: December Media
Cast: Rick Donald, Nadine Garner, Craig McLachlan, Joel Tobeck, Cate Wolfe, John Wood.

Home and Away – Series 26 
Producers: Seven Network
Cast: Charlie Clausen, Kassandra Clementi, Charles Cottier, Dan Ewing, Rhiannon Fish, Lisa Gormley, Marcus Graham, Demi Harman, Catherine Mack, Robert Mammone, Will McDonald, Lynne McGranger, Ray Meagher, Andrew Morley, Ada Nicodemou, Georgie Parker, Kelly Paterniti, Stephen Peacocke, Johnny Ruffo, Bonnie Sveen, Emily Symons, Samara Weaving, Nic Westaway, Shane Withington, Lincoln Younes.

House Husbands: Series 2
Producers: Playmaker Media
Cast: Tim Campbell, Firass Dirani, Georgia Flood, Gyton Grantley, Lily Jones, Anna McGahan, Julia Morris, Rhys Muldoon, Edwina Royce, Natalie Saleeba, Gary Sweet, Madeleine West.

Miss Fisher’s Murder Mysteries – Series 2
Producers: Every Cloud Productions
Cast: Richard Bligh, Ashleigh Cummings, Essie Davis, Hugo Johnstone-Burt, Travis McMahon
Nathan Page, Anthony Sharpe.

Mr and Mrs Murder
Producers: FremantleMedia Australia
Cast: Lucy Honigman, Shaun Micallef, Jonny Pasvolsky, Kat Stewart

Neighbours – Series 28
Producers: FremantleMedia Australia
Cast: Morgan Baker, Harley Bonner, Ashleigh Brewer, Josef Brown, Stefan Dennis, Rebekah Elmaloglou, Alan Fletcher, Kip Gamblin, Taylor Glockner, Saskia Hampele, Arial Kaplan, Kate Kendall, Calen Mackenzie, Scott Major, Colette Mann, James Mason, Chris Milligan, Ryan Moloney, Eve Morey, Tom Oliver, Jenna Rosenow, Alin Sumarwata, Jackie Woodburne

Offspring – Series 4 
Producers: A John Edwards Production
Cast: Linda Cropper, Richard Davies, Alicia Gardiner, Jane Harber, Lachy Hulme, Kate Jenkinson, Asher Keddie, Matthew Le Nevez, Garry McDonald, Eddie Perfect, Caren Pistorius, Kat Stewart, John Waters

Packed to the Rafters – Series 6
Producers: Seven Network
Cast: Jacob Allan, Michael Caton, Zoe Cramond, Merridy Eastman, Rebecca Gibney, George Houvardas, Hannah Marshall, Angus McClaren, Ben Mingay, Brooke Satchwell, Erik Thomson.

Redfern Now – Series 2
Producers: Blackfella Films
Cast: Wayne Blair, Tammy Clarkeson Jones, Ernie Dingo, Lisa Flanagan, Noni Hazlehurst , Miah Madden, Kirk Page, Caren Pistorius, Saskia Williscroft, Meyne Wyatt, Ursula Yovich.

Reef Doctors – Series 1
Producers: Jonathan M. Shiff Productions
Cast: Chloe Bayliss, Richard Brancatisano, Matt Day, Susan Hoecke, Justin Holborow, Lisa McCune, Rod Mullinar, Rohan Nichol, Kristof Piechocki, Tasneem Roc, Andrew Ryan.

Serangoon Road
Producers: Great Western Entertainment
Cast: Pamelyn Chee, Joan Chen, Maeve Dermody, Michael Dorman, Don Hany, Alaric Tay.

The Time of our Lives – Series 1
Producers: Jahm Pictures Pty Ltd
Cast: Tony Barry, Cheree Cassidy, Justine Clarke, Stephen Curry, Thomas Fisher, Anita Hegh , Shane Jacobson, Kate Jenkinson, Sue Jones, Claudia Karvan, Elise MacDougall, Frances McGahey, William McInnes, Michelle Vergara-Moore, Damien Walshe-Howling.

Wentworth - Series 1
Producers: FremantleAustralia Media
Cast: Kate Atkinson, Shareena Clanton, Danielle Cormack, Nicole Da Silva, Georgia Flood, Celia Ireland, Aaron Jeffery, Robbie Magasiva, Kris McQuade, Katrina Milosevic, Leeanna Walsman

Winners and Losers – Series 3
Producers: Seven Network
Cast: Melissa Bergland, Damien Bodie, Virginia Gay, Sarah Grace, Francis Greenslade, Katherine Hicks, Tom Hobbs, Piagrace Moon, Jack Pearson, Stephen Phillips, Denise Scott, Zoe Tuckwell-Smith, Melanie Vallejo, Tom Wren.

Wonderland – Series 1
Producers: FremantleMedia Australia
Cast: Anna Bamford, Michael Booth, Michael Dorman, Emma Lung, Tracy Mann, Glenn McMillan, Ben Mingay, Peter Phelps, Tim Ross, Brooke Satchwell, Jessica Tovey.


Outstanding Performance by an Ensemble in a Miniseries or Telemovie

An Accidental Soldier
Producers: GoalPost Pictures/Taylor Media
Cast: Bryan Brown, Marie Bunel, Dan Spielman, Julia Zemiro.

Cliffy
Producers: Clock End Films
Cast: Roy Billing, Krew Boylan, Stephen Curry, Gyton Grantley, Morgan Griffin, Kevin Harrington, Joshua Hine, Denise Roberts, Martin Sacks, Joan Sydney, Anne Tenney.

Paper Giant 2: Magazine Wars
Producers: A John Edwards Production
Cast: Lucy Bell, Alexander England, Rob Carlton, Khan Chittenden, Mark Lee, Rachel Griffiths, Mandy McElhinney, Caren Pistorius, Angus Sampson, William Zappa

Power Games: The Packer Murdoch Story
Producers: A John Edwards Production  
Cast: Nicholas Bell, Patrick Brammall, Maeve Dermody, Alan Dukes, Alexander Englund, Luke Ford, Mirrah Foulkes, Lachy Hulme, Anne Looby, Hamish Michael, Heather Mitchell, David Roberts.

The Outlaw Michael Howe
Producers: Cordell Jigsaw Zapruder
Cast: Amanda Bishop, Nicholas Cassim, Patrick Connolly, Matt Day, Nick Falk, Mirrah Foulkes, Charlie Garber, Darren Gilshenan, Benedict Hardie, Damon Herriman, Rarriwuy Hick, Iain Lang, Kevin Maclsaac, Pip Miller, Paul Stewart.

Top of the Lake
Producers: Emile Sherman, Iain Canning, Jane Campion and Philippa Campbell
Cast: Luke Buchanan, Holly Hunter, Jacqueline Joe, Genevieve Lemon, Robyn Malcolm, Elisabeth Moss, Peter Mullan , Robyn Nevin, Jay Ryan, David Wenham, Tom Wright.

Underbelly: Squizzy
Producers: Screentime
Cast: Matt Boesenberg, Richard Cawthorne, Caroline Craig, Jared Daperis, Ian Dixon, Luke Ford, Diana Glenn, Fletcher Humphries, Elise Jansen, Camille Keenan, Nathan Page, Susie Porter, Ken Radley, Dan Wylie, Ashley Zukerman.

A Better Man
Producers: FremantleAustralia Media
Cast: David Wenham, Bryan Brown, Claudia Karvan, Remy Hii, Jordan Rodrigues, Sachin Joab,
Felino Dolloso , Hien Nguyen.

Outstanding Performance by an Ensemble in a Comedy Series

Please Like Me – Series 1
Producers: Josh and John Productions
Cast:  Wade Briggs, Judi Farr, Andrew S. Gilbert, Debra Lawrence, Renee Lim, David Roberts, Caitlin Stasey, Josh Thomas, Thomas Ward

Twentysomething – Series 2
Producers: High Wire Films
Cast: Hamish Blake, Leah de Niesse, Jess Harris, Simon Russell, Josh Schmidt.  

Upper Middle Bogan – Series 1
Producers: Gristmill
Cast: Dougie Baldwin, Michala Banas, Patrick Brammall, Harrison Feldman, Madeleine Jevic, Robyn Malcolm, Annie Maynard, Rhys Mitchell, Robyn Nevin, Glenn Robbins, Lara Robinson.

 

Damon Herriman

Equity Foundation Sponsors

EquityFNDN

 

Facebook

The Equity Magazine

equityfoundation

Keep up to date with all things Equity with The Equity Magazine. Make sure your details are up to date at MEAA.ORG or call MEAA Member Central on 1300 65 65 12.